WYPRODUKOWANE W POLSCE
2 LATA GWARANCJI, 14 DNI NA ZWROT

Spała - czyli krótko o tym skąd jesteśmy

Cześć! Jak już wiesz, jesteśmy Spalską Manufakturą. Nie wstydzimy się tego skąd jesteśmy - wręcz przeciwnie! Jesteśmy dumni, że nasza pracownia mieści się w tak pięknym miejscu jak Spała. Dlatego też postanowiliśmy, że przybliżmy Wam na blogu to gdzie pracujemy i żyjemy. Być może kiedyś będziesz w okolicy i zdecydujesz się tutaj zajrzeć :). Spała […]

Cześć! Jak już wiesz, jesteśmy Spalską Manufakturą. Nie wstydzimy się tego skąd jesteśmy - wręcz przeciwnie! Jesteśmy dumni, że nasza pracownia mieści się w tak pięknym miejscu jak Spała. Dlatego też postanowiliśmy, że przybliżmy Wam na blogu to gdzie pracujemy i żyjemy. Być może kiedyś będziesz w okolicy i zdecydujesz się tutaj zajrzeć :).

Spała to niewielka miejscowość wypoczynkowa - czasem nazywana również osadą letniskową :). Położona jest w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz. Jeżeli mielibyśmy komuś z drugiego końca Polski przybliżyć lokalizację, to powiedzielibyśmy pewnie, że Spała położona jest około 120km od centrum Warszawy i około 70km od centrum Łodzi. Najbliższe "większe" miasta to Tomaszów Mazowiecki i Opoczno. Jeżeli to jeszcze za mało to łapcie mapę 😀

Ogromną zaletą Spały jest to, że miejscowość położona jest na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego, co sprawia że jest świetnym miejscem do spędzania czasu na łonie natury. Przez Spałę przepływa również Pilica, oraz Gać - jeden z jej dopływów. Prawdopodobnie przez swoje naturalne atuty w Spale gościli niegdyś carowie rosyjscy, a także przez pewien czas miejscowość była letnią rezydencją prezydentów Ignacego Mościckiego, oraz Stanisława Wojciechowskiego. Poniżej - krótki przegląd, który może Wam pomóc jeżeli zdecydujecie się na przyjazd do Spały.

Spała - noclegi

Jak przystało na miejscowość letniskową / wypoczynkową - Spała pomimo tego że jest niewielka oferuje całkiem solidne zaplecze noclegowe. Każdy znajdzie coś dla siebie - w Spale mamy zarówno przytulne pensjonaty, luksusowe hotele i znajdzie się również coś dla fanów AirBnb. Jeżeli decydujesz się na przyjazd do Spały, opisaliśmy dla Ciebie kilka możliwości noclegowych.

Hotel Mościcki****

Hotel Mościcki w Spale oddaje do dyspozycji gości 56 przestronnych pokoi. Hotel Mościcki Resort & Conference położony jest przy głównej drodze w Spale. Jadąc od strony Tomaszowa Mazowieckiego nie sposób go ominąć - natkniecie się na niego zaraz za wjazdem do Spały. W hotelu znajdziecie restaurację z regionalną kuchnią, oraz Centrum Odnowy Biologicznej. Koszty pobytu w Mościckim zaczynają się od 270 zł / noc (najniższa dostępna na stronie hotelu oferta bezzwrotna ze śniadaniem). Hotel oferuje specjalną cenę dla seniorów - osoby powyżej 60 roku życia mogą zarezerwować pokój w cenie już od 123 zł / noc. Hotel Mościcki w Spale jest również ciekawym miejscem na spotkania biznesowe, hotel posiada zaplecze konferencyjne - oferuje 9 wyposażonych sal z czego największa pomieści nawet 200 osób.

Dwór Carski

Dwór Carski w Spale należący do kompleksu Mościcki Resort & Conference to osobny butikowy obiekt. Jest to budynek z XIX wieku zaadoptowany na potrzeby gości hotelowych. Czeka na Was 20 pokoi utrzymanych w klimacie czasów kiedy Spałę odwiedzali Carowie i ich rodziny.

Hotel Prezydent

Hotel Prezydent w Spale sam siebie opisuje jako miejsce wypoczynku dla całej rodziny. W hotelu czeka na gości 38 gustownych pokoi dla maksymalnie 76 gości. Prezydent położony jest nieco poza centrum Spały. Otoczony jest parkiem o powierzchni 2,5ha i znajduje się w niewielkiej odległości od rzeki Pilicy. Położenie hotelu sprawia że jest on dobrym wyborem dla tych z Was którzy chcieliby odpocząć w ciszy, spokoju i nacieszyć się spalską przyrodą. Koszt pobytu w Hotelu Prezydent to minimum 260 zł / noc. Podobnie jednak w przypadku Hotelu Mościcki - Prezydent oferuje specjalne pobyty dla Seniorów - osoby w wieku 65+ mogą skorzystać z noclegu już za 164 zł / noc. Jeżeli lubicie wino i gęsinę hotel oferuje restaurację specjalizującą się właśnie w tym :).

Pensjonat Karczma Spalska

Pensjonat Karczma Spalska położony jest w samym centrum Spały. Pensjonat może pomieścić jednorazowo maksymalnie 70 osób w pełni wyposażonych pokojach. Większość pokoi ma balkon z widokiem na przepływającą w pobliżu rzekę Gać - jeden z dopływów Pilicy. Ceny pobytów w pensjonacie zaczynają się od 230 zł / noc. Na terenie Pensjonatu funkcjonuje rozbudowane zaplecze gastronomiczne - możecie wybierać spośród restauracji serwującej kuchnię polską, lodziarni i smażalni gofrów, a nawet altany grillowej.

Spała - atrakcje

Kościół w Spale

fot. Spalska Manufaktura / Kościół w Spale

Kościół w Spale to należąca do Parafii Matki Bożej Królowej Polski to jednonawowa, drewniana świątynia której prezbiterium połączone jest z nawą. Kościół zaprojektowany został przez Kazimierza Skórewicza na zlecenie ówczesnego Prezydenta RP Stanisława Wojcechowskiego i powstał w 1923 roku. Kościół w Spale zbudowany jest z modrzewia i sosny, a styl jasno nawiązuje do budowli podhalańskich. Przy kościele funkcjonuje również ołtarz zewnętrzny, na którym możliwe jest organizowanie uroczystości i nabożeństw.

fot. Spalska Manufaktura / Ołtarz zewnętrzny

Pomnik żubra

Pomnik żubra dzisiaj jest już jednym z symboli Spały. Wiele osób kojarzy go właśnie ze Spałą. Początkowo jednak powstał on w Zwierzyńcu - koło Białowieży. Pomnik miał upamiętniać polowanie z 1860 roku, podczas którego Car Aleksander II jednym strzałem upolował potężnego samca żubra. Podczas pierwszej wojny światowej, posąg zabrany przez rosjan głęboko do Rosji. Do Polski wrócił w 1924 roku i trafił na Zamek Królewski w Warszawie. Stamtąd w 1928 roku, przeniesiony został do Spały z polecenia Ignacego Mościckiego. Tutaj też znajduje się do dnia dzisiejszego.

Carska wieża

fot. Spalska Manufaktura / Carska Wieża / Wieża Ciśnień w Spale

Carska wieża w Spale to wieża ciśnień, pozostałość po czasach kiedy w Spale swoją rezydencję łowiecką miał Car Aleksander III. W ramach carskiego kompleksu powstał pałac, koszary, elektrownia wodna, oraz właśnie wieża ciśnień. Wieża ma 36 metrów i użytkowana była aż do 1998 roku. Dzisiaj mieści się w niej kawiarnia oraz punkt widokowy.

Grota św. Huberta

Oddalając się nieco od centrum Spały w kierunku Inowłodza, niedaleko w lesie można natknąć się na charakterystyczny stos głazów ułożony pośród wysokich, starych, strzelistych sosen. Obelisk ten upamiętnia podobno polowanie, w którym brał udział Car Aleksander II. Zakłada się że mogło to być ostatnie polowanie Cara, ponieważ na kamieniach można natrafić na datę 1894 IX 14 - niedługo po tej dacie Aleksander zmarł na Krymie. Ponadto znajdziecie tam również wmurowaną tablicę, którą Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu ufundowali spalscy leśnicy. Leśnicy chcieli w ten sposób podziękować Prezydentowi za wskrzeszenie tradycji łowieckich. To od momentu wmurowania tablicy przyjmuje się nazwę Grota św. Huberta. Niedaleko groty jest również głaz z wyrytym napisem LORD 1935 r. Lord był ulubionym psem Prezydenta Mościckiego, a głaz upamiętnia miejsce jego pochówku.

Spalski "Grzybek"

Starsi mieszkańcy Spały i okolicznych miejscowości pamiętają oryginał grzybka. Przez pewien czas miejsce to zaczynało mieć już status legendy, na szczęście od niedawna turyści i wszyscy wielbiciele Spały mogą na nowo zatrzymywać się przy Grzybku na krótki odpoczynek podczas spaceru nadpilicznymi lasami.

Oryginał - przed wojną - był miejscem spotkań Prezydenta Ignacego Mościckiego ze znajomymi. Były to zazwyczaj spotkania mniej formalne. Po wojnie jego losy nie są zbyt dobrze udokumentowane - przez pewien czas po prostu niszczał naturalnie nadgryzany zębem czasu. W ostatnich latach udało się go odtworzyć i znowu jest wspaniałym miejsce odpoczynku.

Copyright © 2020 spalskamanufaktura.pl
lockusercartmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-down